تبلیغات
فجر آزادی - نظر امام درباره روابط ایران و امریکا
جمعه 26 خرداد 1391

نظر امام درباره روابط ایران و امریکا

   نوشته شده توسط: ارژنگ    نوع مطلب :مقالات ،امام خمینی (ره) ،

شاید مقالات زیادی را درباره‌ی آرا امام خمینی (ره) درباره روابط با امریکا مطالعه کرده باشید. در این نوشته سعی بر این داریم تا از زاویه ای دیگر به این عنوان نگاهی بیاندازیم. در این پست بیشتر به زمینه های تاریخی این مقوله تا قبل از تسخیر لانه جاسوسی (تعبیر امام از سفارت امریکا) پرداخته شده است که می تواند راهگشا باشد...

 

زمینه های تاریخی ضدامریکایی

امام خمینی (ره) در طول نهضت انقلابی خود بارها و بارها از امریکا به عنوان دشمن بزرگ ملت ایران نام برده بود و در واقع همان قدر که با شاه مبارزه می نمود به مبارزه با امریکا نیز می پرداخت حتی جایی که به جز امریکا کشورهای دیگری چون اسرائیل، انگلیس و شوروی نیز مطرح شده اند امام ابتدا از امریکا نام می برند که از آن جمله می توان به بیانات ایشان در جمع اصناف و طلاب تهران در مورد لایحه ی انجمن های ایالتی در تاریخ نهم آذر سال ۱۳۴۱ اشاره نمود. (1)

حتی در خیلی موارد اعتراض امام به شاه به سبب پیروی شاه از سیاست های غاصبانه‌ی امریکا بوده است. مهمترین نظر تاریخی امام در مورد امریکا نیز از همان سالهای آغازین نهضت انقلاب اسلامی عنوان شده است که امام در پیامی خطاب به روحانیون و ملت ایران در مخالفت با لایحه‌ی کاپیتولاسیون در تاریخ چهارم آبان ۱۳۴۳ می فرمایند:

"دنیا بداند که هر گرفتاری ای که ملت ایران و ملل مسلمین دارند از اجانب است؛ از امریکاست. ملل اسلام از اجانب عموماً و از امریکا خصوصاً متنفر است." (2)

امام این جمله را که تمام گرفتاری های ما از امریکا است به کرّات تکرار نموده است. در این پیغام امام همچنین حمایت امریکا از اسرائیل و دیگر خطرات آن برای اسلام و ملت ایران را برشمرده است. امام قبل از انقلاب بارها جنایات شاه را جنایات امریکا معرفی کرده است که به طور نمونه در مورد وقایع ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ تبریز در پیامی خطاب به ملت ایران در تاریخ چهارم فروردین سال پنجاه و هفت به مناسبت اربعین شهدای این واقعه می فرمایند:

"و هنوز چشم ها گریان و دل ها بریان است برای یک قتل عمومی که دست امریکا و سایر اجانب از آستین شاه بیرون آمده و ملت را به عزای دیگر می نشاند." (3)

با توجه به این آگاهی که مقصر تمام مشکلات مسلمین و ایرانیان، امریکاست امام بارها خواستار رهایی از یوغ استعمار امریکا شده بود و هدف نهایی انقلاب را رهایی از آن معرفی کرده بود. نمونه‌ی آن سخنرانی امام در جمع دانشجویان در تاریخ ۱۷ مهر ماه سال ۱۳۵۷ می باشد.

"ما نمی خواهیم امریکا سرپرست ما باشد، ما نمی خواهیم همه ی منافع این ملت را امریکا ببرد." (4)

 

"تا امریکا نرود و تا دست این ابرقدرت ها از روی مملکت ما برداشته نشود، ما نهضتمان برقرار است و فریادمان هم برقرار است و کارها را ما انجام می دهیم و انشاء الله موفق خواهیم شد." (5)

و در واقع به صورت مستقیم امر به قطع ارتباط با امریکا پس از به دست گیری حکومت نموده است.


منابع:

1. صحیفه ی امام جلد ۱ ص ۱۰۱

2. صحیفه ی امام جلد ۱ ص ۴۱۱

3. صحیفه ی امام جلد ۳ ص ۳۵۹

4. صحیفه ی امام جلد ۳ ص ۴۹۵

5. صحیفه ی امام جلد ۳ ص ۴۹۷